PDG33M0600E4RL
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 600A, 65kA/480V, PXR20 ARMS LSI w/ Relays, Std Term Load Only (PDG3X3TA630)
Catalog Number
PDG33M0600E4RL
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Product Weight
5.92 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
IEC 60947-2
Especificaciones del producto
Amperage Rating
600 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T284
Terminals
Standard Terminals Load Only
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
100 kAIC @240V (UL)
22 kAIC Icu @250 Vdc
Number of poles
Three-pole
Trip rating
600 A