PDG33MH300MSAJ
Eaton Power Defense motor circuit protector, Globally Rated, Frame 3 Motor Circuit Protector, Three Pole, 300A High Override, 65kA/480V, Adjutable Intantaneous Standard Calibrations, Standard Line and Load
General specifications
Product Name
Eaton Power Defense motor circuit protector
Catalog Number
PDG33MH300MSAJ
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Product Weight
5.61 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
CSA
Especificaciones del producto
Amperage Rating
300A High Override
Voltage rating
600 Vac
Terminals
Standard Line and Load
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Max. rated operation voltage Ue AC
600
Switch off technique
Thermomagnetic
Number of poles
Three-pole
Type
Motor Protection
Interrupt rating range
100 kAIC at 240 V (UL)
35 kAIC at 600 V (UL/CSA)
50 kAIC Icu/30 kAIC Ics/105 kAIC Icm at 480 V Brazil (IEC)
22 kAIC Icu at 250 Vdc
15 kAIC Icu/7.5 kAIC Ics/31.5 kAIC Icm at 690 V (IEC)
50 kAIC Icu/40 kAIC Ics/105 kAIC Icm at 440 V (IEC)
70 kAIC Icu/53 kAIC Ics/154 kAIC Icm at 380-415 V (IEC)
100 kAIC Icu/100 kAIC Ics/220 kAIC Icm at 240 V (IEC)
65 kAIC at 480 V (UL)
30 kAIC Icu/15 kAIC Ics/63 kAIC Icm at 525 V South Africa (IEC)
Voltage rating - max
600 V