PDG34G0600D2MN
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Four Pole, 600A, 35kA/480V, PXR20D LSI w/ Modbus RTU and Relays, No Terminals
Catalog Number
PDG34G0600D2MN
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
182.9 mm
Product Weight
7.68 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL 489
CCC Marked
IEC 60947-2
CSA
Especificaciones del producto
Amperage Rating
600 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T287
Protection
100% neutral protection
Terminals
No Terminals
Class A
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
35 kAIC at 480 Vac
Rated operation voltage (Ue) at AC - max
600
Switch off technique
Electronic
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
10 kAIC Icu @250 Vdc
65 kAIC @240V (UL)
Number of poles
Four-pole (100% N)