TCF30RNW
Eaton Bussmann series TCF fuse, 30 A, 60 Hz, 50 Hz, Dual, Class CF, Black, Non-indicating, Blade end, Time delay, Class CF, 50 kAIC, Glass filled PES, Standard, 690 V
General specifications
Product Name
Eaton Bussmann series TCF fuse
Catalog Number
TCF30RNW
UPC
Product Length/Depth
1.88 in
Product Height
1.75 in
Product Width
0.75 in
Product Weight
0.08 lb
Compliances
CE Marked
RoHS Compliant
Certifications
UL Listed
CSA Certified
Especificaciones del producto
Used with
TCFH30NW
Amperage Rating
30 A
Frequency rating - max
60 Hz
Frequency rating - min
50 Hz
Number of elements
Dual
Class
Class CF
Fuse type
Class CF
Time delay
Color
Black
Interrupt rating
50 kAIC
Fuse indicator
Non-indicating
Connection
Blade end
Material
Glass filled PES
Packaging type
Standard
Voltage rating
690 Vac