XTCE025C10C
Eaton XT IEC contactor, 25A, 412 Vac 50 Hz, 480 Vac 60 Hz, 1NO, 25A, Frame C, 45 mm, 50-60 Hz, 2, 3, 5/ 7.5, 10, 15, 20 hp (1/3PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, Full voltage non-reversing contactor
General specifications
Product Name
Eaton XT IEC contactor
Catalog Number
XTCE025C10C
EAN
Product Length/Depth
3.425 in
Product Height
3.898 in
Product Width
1.85 in
Product Weight
0.9 lb
Compliances
RoHS Compliant
CE Marked
Certifications
UL Listed
CSA Certified
IEC 60947
EN 60947
Catalog Notes
Screw terminals (6-65A); 5 mm (80-150A); no lugs (185-2000A)
Especificaciones del producto
Amperage Rating
25A
HP rating - max
2, 3, 5/ 7.5, 10, 15, 20 hp (1/3PH @115,200,230/200,230,460,575 V)
Number of poles
Three-pole
Type
Full voltage non-reversing contactor
Frequency rating
50-60 Hz
Frame size
45 mm
Terminals
Screw terminals
Coil voltage
412-480 Vac, 50/60 Hz
Contact configuration
1 NO
Continuous ampere rating
25 A