PDD23K0040TFFN
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, UL/CSA 240V Max, Frame 2, Three Pole, 40A, 85kA/240V, T-M (Fxd-Fxd) TU, No Terminals
Catalog Number
PDD23K0040TFFN
UPC
Product Length/Depth
88.9 mm
Product Height
152.4 mm
Product Width
104.6 mm
Product Weight
1.82 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL 489
CSA
Specificaţii produs
Amperage Rating
40 A
Voltage rating
240 V AC
Trip Type
T298
Circuit breaker type
PD2 UL/CSA Only
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Terminals
No Terminals
Frame
2
Class
Class A
Interrupt rating
85 kAIC at 240 Vac
Rated operation voltage (Ue) at AC - max
240
Switch off technique
Thermomagnetic
Voltage rating - max
240 V
Interrupt rating range
10 kAIC Icu @125 Vdc
10 kAIC Icu @250 Vdc
85 kAIC @240V (UL)