PDF33KH400P3MN
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Three Pole, 400A-High, 50kA/480V, PXR25 LSIG w/ Modbus RTU and Relays, No Terminals
Catalog Number
PDF33KH400P3MN
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Product Weight
5.92 kg
Amperage Rating
400A High Override
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T293
Circuit breaker type
PD3 Global (100% UL)
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Terminals
No Terminals
Frame
3
Class
Class A
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
50 kAIC at 480 Vac
Rated operation voltage (Ue) at AC - max
690
Switch off technique
Electronic
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
10 kAIC Icu @250 Vdc
85 kAIC @240V (UL)