PDG23K0150P3ML
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 2, Three Pole, 150A, 50kA/480V, PXR25 LSIG w/ Modbus RTU and Relays, Standard Terminals Load Only (PDG2X3TA225)
Catalog Number
PDG23K0150P3ML
UPC
Product Length/Depth
88.9 mm
Product Height
152.4 mm
Product Width
104.6 mm
Product Weight
1.82 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL 489
CCC Marked
CSA
IEC 60947-2
Specificaţii produs
Amperage Rating
150 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T293
Circuit breaker type
PD2 Global
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Terminals
Standard Terminals Load Only
Frame
2
Class
Class A
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
50 kAIC at 480 Vac
Rated operation voltage (Ue) at AC - max
600
Switch off technique
Electronic
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
85 kAIC @240V (UL)
85 kAIC Icu/ 85 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @240V (IEC)
10 kAIC Icu @125 Vdc
10 kAIC Icu @250 Vdc
35 kAIC Icu/ 22.5 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
30/25 kAIC Icu/ 15/13 kAIC Ics @525V South Africa (IEC)
10 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 21 kAIC Icm @690V (IEC)
50 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @380-415V (IEC)
50 kAIC @480V (UL)
25 kAIC @600V (UL/CSA)
35 kAIC Icu/ 35 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @440V (IEC)