PDG34MH400P2WN
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Four Pole, 400A-High, 65kA/480V, PXR25 LSI w/ Modbus RTU, ZSI and Relays, No Terminals
Catalog Number
PDG34MH400P2WN
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
182.9 mm
Product Weight
7.68 kg
Amperage Rating
400A High Override
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T291
Circuit breaker type
PD3 Global
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Protection
100% neutral protection
Terminals
No Terminals
Frame
3
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
100 kAIC @240V (UL)
22 kAIC Icu @250 Vdc
Number of poles
Four-pole (100% N)