UTS6JC14E19SW
General specifications
Product Name
Eaton Souriau UTS series plastic waterproof IP68/69k connector
Catalog Number
UTS6JC14E19SW
Product Length/Depth
71.5 mm
Product Height
34.4 mm
Product Width
34.6 mm
Product Weight
46.7 g
Compliances
IEC 61984 (please contact us for more details)
CSA-C22.2 No.182.3 (please contact us for more details)
ROHS exemption 6.c
UL 1977 (please contact us for more details)
Specificaţii produs
Current rating
5 A IEC
4 A UL
Environmental conditions
RoHS
Flammability rating UL94 HB
REACH
Environmental resistance
Vibrations level Per IEC 60512-4 - from 10 to 2000 Hz
UV resistant, no degradation after 5 years of exposure in natural environment
Resistant against oil
Resistant against mineral oil
Resistant against basic bath
Resistant against gasoline
Resistant against acid bath
Test current
5 A IEC
4 A UL
4 A CSA
Test voltage
32 V IEC
250 V CSA
250 V UL
Backshell angle
Straight
Backshell type
Sealing Gland
Connector accessory option
Delivered with connector
Connector orientation
W
Connector type
Plug
Contact delivery
Loaded
Contact gender
Socket (Female)
Contact plating
Gold
Contact type
Solder Cup
Coupling type
1/3 Bayonet
Degree of protection
IP68
Insert material
Neoprene
Layout
19
Plug type
Straight Plug
Shell material
Plastic
Shell size
14
Cable diameter - max
14 mm
Cable diameter - min
5 mm
Mating cycles
250
Operating temperature - max
105 °C
Operating temperature - min
-40 °C