C22-L-R-120
Eaton C22 compact pushbutton, Indicating Light, Red, Illuminated, LED, 120 V
General specifications
Product Name
Eaton C22 compact pushbutton
Catalog Number
C22-L-R-120
EAN
Product Length/Depth
2 in
Product Height
0.5 in
Product Width
0.5 in
Product Weight
0.06 lb
Warranty
Compliances
DIN VDE 0600
Certifications
EN 60947
UL Listed
IEC 60947
CSA Certified
Product Type
Compact pushbutton
Product specifications
Type
Indicating Light
Bezel
Flush indicating light
Voltage rating
120 V
Illumination
Illuminated
Series
C22
Size
22.5 mm