PDF34M0600D3WN
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Four Pole, 600A, 65kA/480V, PXR20D LSIG w/ Modbus RTU, ZSI and Relays, No Terminals
General specifications
Product Name
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
Catalog Number
PDF34M0600D3WN
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
182.9 mm
Product Weight
7.68 kg
Warranty
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
IEC 60947-2
CCC Marked
Product Type
Molded case circuit breaker
Delivery program
Amperage Rating
600 A
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Frame
3
Number of poles
Four-pole (100% N)
General information
Circuit breaker type
PD3 Global (100% UL)
Class
Class A
Trip Type
T289
Other
Communication
Modbus RTU
Technical data - Electrical
Voltage rating
600 Vac
Technical data - Mechanical
Protection
100% neutral protection
Technical data - Mechanical - Terminals
Terminals
No Terminals
Technical information
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Interrupt rating range
100 kAIC @240V (UL)
22 kAIC Icu @250 Vdc