PDF54M0800P4WN
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated 100% UL, Frame 5, Four Pole (100% N), 800A, 65kA/480V, PXR25 ARMS LSI w/ Modbus RTU, ZSI and Relays, No Terminals
General specifications
Product Name
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
Catalog Number
PDF54M0800P4WN
UPC
Product Length/Depth
139.7 mm
Product Height
406.4 mm
Product Width
282.7 mm
Product Weight
21.32 kg
Warranty
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
CCC Marked
IEC 60947-2
Product Type
Molded case circuit breaker
Delivery program
Amperage Rating
800 A
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Frame
5
Number of poles
Four-pole (100% N)
General information
Circuit breaker type
PD5 Global (100% UL)
Class
Class A
Trip Type
T292
Other
Communication
Modbus RTU
Technical data - Electrical
Voltage rating
600 Vac
Technical data - Mechanical
Protection
100% neutral protection
Technical data - Mechanical - Terminals
Terminals
No Terminals
Technical information
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Interrupt rating range
100 kAIC @240V (UL)
15 kAIC Icu/ 7.5 kAIC Ics/ 31.5 kAIC Icm @690V (IEC)
35 kAIC @600/347V (UL)
50 kAIC Icu/ 30 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
50 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @440V (IEC)
100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @240V (IEC)
30 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)