XTCE032C01T
Eaton XT IEC contactor, 32A, 24 Vac, 50-60 Hz, 1NC, 32A, Frame C, 45 mm, 50-60 Hz, 3, 5, 5/ 10, 10, 20, 25 hp (1/3PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Non-reversing, , Screw terminals, FVNR
General specifications
Product Name
Eaton XT IEC contactor
Catalog Number
XTCE032C01T
UPC
Product Length/Depth
3.425 in
Product Height
3.898 in
Product Width
1.85 in
Product Weight
0.9 lb
Warranty
1 year
Compliances
CE Marked
RoHS Compliant
Certifications
EN 60947
UL Listed
IEC 60947
CSA Certified
Catalog Notes
Screw terminals (6-65A); 5 mm (80-150A); no lugs (185-2000A)
Product Type
Contactors
Product specifications
Amperage Rating
32A
HP rating - max
3, 5, 5/ 10, 10, 20, 25 hp (1/3PH @115,200,230/200,230,460,575 V)
Number of poles
Three-pole
Type
Full voltage non-reversing contactor
Frequency rating
50-60 Hz
Frame size
45 mm
Terminals
Screw terminals
Coil voltage
24 Vac, 50-60 Hz
Contact configuration
1 NC
Continuous ampere rating
32 A