XTCEPI011C11G2
General specifications
Product Name
Eaton XT IEC contactor
Catalog Number
XTCEPI011C11G2
UPC
Product Length/Depth
115 mm
Product Height
85 mm
Product Width
45 mm
Product Weight
0.461 kg
Certifications
UL Listed
Product Type
Contactors
Product specifications
Amperage Rating
11 A
Number of poles
Three-pole
Frame size
45 mm