PDG62P2000P3WM
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 6, Two Pole, 2000A, 100kA/480V, PXR25 LSIG w/ Modbus RTU, ZSI and Relays, No Terminals (Metric Tapped Conductors)
General specifications
Product Name
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
Catalog Number
PDG62P2000P3WM
UPC
Product Length/Depth
247.7 mm
Product Height
406.4 mm
Product Width
393.7 mm
Product Weight
43.09 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL 489
IEC 60947-2
CCC Marked
CSA
Especificações do produto
Amperage Rating
2000 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T293
Circuit breaker type
PD6 Global
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Terminals
No Terminals
Frame
6
Class
Class A
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
100 kAIC at 480 Vac
Rated operation voltage (Ue) at AC - max
600
Switch off technique
Electronic
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
200 kAIC @240V (UL)
35 kAIC Icu/ 18 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @690V (IEC)
40 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 84 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
85 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
200 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 440 kAIC Icm @240V (IEC)
100 kAIC @480/277V (UL)
100 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @440V (IEC)