PDD22N0080TFFK
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, UL/CSA 240V Max, Frame 2, Two Pole, 80A, 150kA/240V, T-M (Fxd-Fxd) TU, Standard Terminals Line Only (PDG2X2T100)
Catalog Number
PDD22N0080TFFK
UPC
Product Length/Depth
88.9 mm
Product Height
152.4 mm
Product Width
69.9 mm
Product Weight
2.041 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
CSA
UL 489
Produktspecifikationer
Amperage Rating
80 A
Voltage rating
240 V AC
Terminals
Standard Terminals Line Only
Interrupt rating
150 kAIC at 240 Vac
Rated operation voltage (Ue) at AC - max
240
Voltage rating - max
240 V
Interrupt rating range
150 kAIC @240V (UL)
22 kAIC Icu @125 Vdc
22 kAIC Icu @250 Vdc