PDD23M0020TFFL
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, UL/CSA 240V Max, Frame 2, Three Pole, 20A, 100kA/240V, T-M (Fxd-Fxd) TU, Standard Terminals Load Only (PDG2X3T100)
Catalog Number
PDD23M0020TFFL
UPC
Product Length/Depth
88.9 mm
Product Height
152.4 mm
Product Width
104.6 mm
Product Weight
1.82 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
CSA
UL 489
Produktspecifikationer
Amperage Rating
20 A
Voltage rating
240 V AC
Terminals
Standard Terminals Load Only
Interrupt rating
100 kAIC at 240 Vac
Rated operation voltage (Ue) at AC - max
240
Voltage rating - max
240 V
Interrupt rating range
100 kAIC @240V (UL)
22 kAIC Icu @250 Vdc
22 kAIC Icu @125 Vdc