PDG23M0050MSAJ
Eaton Power Defense motor circuit protector, Globally Rated, Frame 2 Motor Circuit Protector, Three Pole, 50A, 65kA/480V, Adjutable Intantaneous Standard Calibrations, Standard Line and Load
General specifications
Product Name
Eaton Power Defense motor circuit protector
Catalog Number
PDG23M0050MSAJ
UPC
Product Length/Depth
88.9 mm
Product Height
152.4 mm
Product Width
104.6 mm
Product Weight
1.82 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
Amperage Rating
50 A
Voltage rating
600 Vac
Terminals
Standard Line and Load
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Max. rated operation voltage Ue AC
600
Switch off technique
Thermomagnetic
Number of poles
Three-pole
Type
Motor Protection
Interrupt rating range
50 kAIC Icu/30 kAIC Ics/105 kAIC Icm at 480 V Brazil (IEC)
22 kAIC Icu at 125 Vdc
50 kAIC Icu/40 kAIC Ics/105 kAIC Icm at 440 V (IEC)
10 kAIC Icu/5 kAIC Ics/21 kAIC Icm at 690 V (IEC)
30/25 kAIC Icu/15/13 kAIC Ics at 525 V South Africa (IEC)
65 kAIC at 480 V (UL)
100 kAIC at 240 V (UL)
35 kAIC at 600 V (UL/CSA)
70 kAIC Icu/53 kAIC Ics/154 kAIC Icm at 380-415 V (IEC)
22 kAIC Icu at 250 Vdc
100 kAIC Icu/100 kAIC Ics/220 kAIC Icm at 240 V (IEC)
Voltage rating - max
600 V