PDG23M0150B2NN
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 2, Three Pole, 150A, 65kA/480V, PXR10 LSI TU, No Terminals
Catalog Number
PDG23M0150B2NN
UPC
Product Length/Depth
88.9 mm
Product Height
152.4 mm
Product Width
104.6 mm
Amperage Rating
150 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T281
Terminals
No Terminals
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
22 kAIC Icu @125 Vdc
50 kAIC Icu/ 30 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
50 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @440V (IEC)
65 kAIC @480V (UL)
100 kAIC @240V (UL)
35 kAIC @600V (UL/CSA)
70 kAIC Icu/ 53 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC)
100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @240V (IEC)
22 kAIC Icu @250 Vdc
10 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 21 kAIC Icm @690V (IEC)
30/25 kAIC Icu/ 15/13 kAIC Ics @525V South Africa (IEC)
25 kAIC @600V (UL/CSA)