PDG20M0150TFFK
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 2, Four Pole (0% N), 150A, 65kA/480V, T-M (Fxd-Fxd) TU, Standard Terminals Line Only (PDG2X4TA225)
Catalog Number
PDG20M0150TFFK
UPC
Product Length/Depth
88.9 mm
Product Height
152.4 mm
Product Width
139.5 mm
Product Weight
2.46 kg
IEC 60947-2
Product specifications
Amperage Rating
150 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T298
Circuit breaker type
PD2 Global
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Protection
0% neutral protection
Terminals
Standard Terminals Line Only
Frame
2
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Switch off technique
Thermomagnetic
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
30/25 kAIC Icu/ 15/13 kAIC Ics @525V South Africa (IEC)
100 kAIC @240V (UL)
22 kAIC Icu @250 Vdc
50 kAIC Icu/ 30 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
10 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 21 kAIC Icm @690V (IEC)
70 kAIC Icu/ 53 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC)
22 kAIC Icu @125 Vdc
65 kAIC @480V (UL)
50 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @440V (IEC)
35 kAIC @600V (UL/CSA)
100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @240V (IEC)
Number of poles
Four-pole (0% N)