PDG22F0045TFFN
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 2, Two Pole, 45A, 25kA/480V, T-M (Fxd-Fxd) TU, No Terminals
Catalog Number
PDG22F0045TFFN
UPC
Product Length/Depth
88.9 mm
Product Height
152.4 mm
Product Width
69.9 mm
Product Weight
2.041 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
CSA
Product specifications
Amperage Rating
45 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T298
Circuit breaker type
PD2 Global
Terminals
No Terminals
Frame
2
Interrupt rating
25 kAIC at 480 Vac
Switch off technique
Thermomagnetic
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
10 kAIC Icu @250 Vdc
20 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
25 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @440V (IEC)
14 kAIC @600V (UL/CSA)
25 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @380-415V (IEC)
25 kAIC @480V (UL)
10 kAIC Icu @125 Vdc
35 kAIC Icu/ 35 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @240V (IEC)
18 kAIC Icu/ 15/13 kAIC Ics/ 37.8 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
35 kAIC @240V (UL)