PDG22N0175TFFK
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 2, Two Pole, 175A, 85kA/480V, T-M (Fxd-Fxd) TU, Standard Terminals Line Only (PDG2X2TA225)
Catalog Number
PDG22N0175TFFK
UPC
Product Length/Depth
88.9 mm
Product Height
152.4 mm
Product Width
69.9 mm
Product Weight
2.041 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
CCC Marked
Product specifications
Amperage Rating
175 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T298
Circuit breaker type
PD2 Global
Terminals
Standard Terminals Line Only
Frame
2
Interrupt rating
85 kAIC at 480 Vac
Switch off technique
Thermomagnetic
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
30/25 kAIC @600V (UL/CSA)
150 kAIC @240V (UL)
22 kAIC Icu @250 Vdc
70 kAIC Icu/ 70 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC)
85 kAIC @480V (UL)
150 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 330 kAIC Icm @240V (IEC)
70 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @440V (IEC)
30/25 kAIC Icu/ 15/13 kAIC Ics @525V South Africa (IEC)
22 kAIC Icu @125 Vdc
10 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 21 kAIC Icm @690V (IEC)
65 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 143 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)