PDG23F0100P3MJ
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 2, Three Pole, 100A, 25kA/480V, PXR25 LSIG w/ Modbus RTU and Relays, Standard Line and Load (PDG2X3T100)
Catalog Number
PDG23F0100P3MJ
UPC
Product Length/Depth
88.9 mm
Product Height
152.4 mm
Product Width
104.6 mm
Product Weight
1.82 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
CSA
UL 489
IEC 60947-2
CCC Marked
Product specifications
Amperage Rating
100 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T293
Terminals
Standard Line and Load
Class A
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
25 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
25 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @380-415V (IEC)
10 kAIC Icu @250 Vdc
10 kAIC Icu @125 Vdc
25 kAIC @480V (UL)
35 kAIC Icu/ 35 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @240V (IEC)
20 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
25 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @440V (IEC)
14 kAIC @600V (UL/CSA)
35 kAIC @240V (UL)
18 kAIC Icu/ 15/13 kAIC Ics/ 37.8 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)