170M4391
Fuse-link, high speed, 315 A, AC 1250 V, size 1, 53 x 69 x 74 mm, aR, IEC, UL, single indicator
Catalog Number
170M4391
Product Length/Depth
73 mm
Product Height
52 mm
Product Width
170 mm
Product Weight
559 g
Amperage Rating
315 A
Voltage rating
1250 V (IEC), 1300 V (UL)
Voltage type
AC/DC
Clearing (I2T)
90000 at 1000 V, 120000 at 1250 V
Pre arc (I2T)
15000
Watt losses
65 W