20NHG01BI
Fuse-link, LV, 20 A, AC 500 V, NH01, gL/gG, IEC, dual indicator, insulated gripping lugs
General specifications
Product Name
Eaton Bussmann series low voltage NH Fuse
Catalog Number
20NHG01BI
EAN
Product Length/Depth
135 mm
Product Height
58 mm
Product Width
30 mm
Product Weight
295 g
Compliances
RoHS Compliant
CE Marked
Certifications
IEC 60269-1
IEC 60269-2
DIN 43620
Especificaciones del producto
Amperage Rating
20 A
Fitted with:
Insulated metal gripping lugs
Fuse size
NH01
Current type
AC
Breaking capacity
120 kA
Rated switching capacity
120 kA
Rated voltage AC
500 V
Class
Class gG/gL
Fuse type
Square body with knife blade contact
Utilization category
gL/gG (cable protection/equipment protection)
Interrupt rating
120 kAIC
Fuse indicator
Combination fuse status indicator
Insulated metal gripping lugs (IMGL)
Yes
Watt losses
3.4 W
Connection
Blade end
Construction
NH01
Construction size
Fuse shape
Square body
Knife blade contacts
Voltage type
AC
Suitable for
Microswitch 170H0235
Material
Ceramic body
Quantity
3
Voltage rating
500 V