PDG10C0015TFFK
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 1, Four Pole (0% N), 15A, 18kA/480V, T-M (Fxd-Fxd) TU, Standard Terminals Line Only (PDG1X4T125)
Catalog Number
PDG10C0015TFFK
UPC
Product Length/Depth
75.95 mm
Product Height
139.7 mm
Product Width
101.6 mm
Product Weight
2.22 kg
CCC Marked
UL 489
CSA
Especificaciones del producto
Amperage Rating
15 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T298
Circuit breaker type
PD1 Global
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Protection
0% neutral protection
Terminals
Standard Terminals Line Only
Frame
1
Class
Class A
Interrupt rating
18 kAIC at 480 Vac
Rated operation voltage (Ue) at AC - max
600
Switch off technique
Thermomagnetic
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
10 kAIC Icu @125 Vdc
10 kAIC @600V (UL/CSA)
20 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @380-415V (IEC)
10 kAIC Icu @250 Vdc
18 kAIC @480V (UL)
25 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @240V (IEC)
25 kAIC @240V (UL)
Number of poles
Four-pole (0% N)