PDG10C0045TFFN
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 1, Four Pole (0% N), 45A, 18kA/480V, T-M (Fxd-Fxd) TU, No Terminals
Catalog Number
PDG10C0045TFFN
UPC
Product Length/Depth
76 mm
Product Height
139.7 mm
Product Width
101.6 mm
Product Weight
2.22 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL 489
CCC Marked
IEC 60947-2
CSA
Especificaciones del producto
Amperage Rating
45 A
Voltage rating
600 Vac
Protection
0% neutral protection
Terminals
No Terminals
Interrupt rating
18 kAIC at 480 Vac
Rated operation voltage (Ue) at AC - max
600
Switch off technique
Thermomagnetic
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
18 kAIC @480V (UL)
20 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @380-415V (IEC)
10 kAIC Icu @125 Vdc
25 kAIC @240V (UL)
10 kAIC @600V (UL/CSA)
10 kAIC Icu @250 Vdc
25 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @240V (IEC)
Number of poles
Four-pole (0% N)