PDG10C0100VFFN
Eaton Power Defense Globally Rated, Frame 1, Four Pole (0% N), 100A, 18kA/480V, 50C Cal T-M (Fxd-Fxd) TU , No Terminals
Catalog Number
PDG10C0100VFFN
UPC
Product Length/Depth
76 mm
Product Height
139.7 mm
Product Width
101.6 mm
Product Weight
1.29 kg
Compliances
RoHS Compliant
Especificaciones del producto
Amperage Rating
100 A
Voltage rating
600 Vac
Complete breaker
Voltage - max
600 Vac
Protection
0% Protected Neutral Pole
Series
Power Defense
Terminals
No Terminals
Class A
Calibration
50C Calibration
Interrupt rating
18 kAIC at 480 Vac
Interrupt rating range
10 kAIC Icu @125 Vdc
10 kAIC @600V (UL/CSA)
20 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @380-415V (IEC)
10 kAIC Icu @250 Vdc
25 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @240V (IEC)
18 kAIC @480V (UL)
25 kAIC @240V (UL)
Number of poles
Four-pole (0% N)