PDG13F0030TFFK
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 1, Three Pole, 30A, 25kA/480V, T-M (Fxd-Fxd) TU, Standard Terminals Line Only (PDG1X3T125)
Catalog Number
PDG13F0030TFFK
UPC
Product Length/Depth
75.95 mm
Product Height
139.7 mm
Product Width
76.2 mm
Product Weight
1.36 kg
IEC 60947-2
CSA
CCC Marked
UL 489
Especificaciones del producto
Amperage Rating
30 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T298
Circuit breaker type
PD1 Global
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Terminals
Standard Terminals Line Only
Frame
1
Class
Class A
Interrupt rating
25 kAIC at 480 Vac
Rated operation voltage (Ue) at AC - max
600
Switch off technique
Thermomagnetic
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
25 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 53 kAIC Icm @380-415V (IEC)
14 kAIC @600V (UL/CSA)
25 kAIC @480V (UL)
35 kAIC Icu/ 35 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @240V (IEC)
22 kAIC Icu @125 Vdc
22 kAIC Icu @250 Vdc
35 kAIC @240V (UL)