PDG13M0100VFFJ
Eaton Power Defense Globally Rated, Frame 1, Three Pole, 100A, 65kA/480V, 50C Cal T-M (Fxd-Fxd) TU , Std Line Load Term (PDG1X3T125)
Catalog Number
PDG13M0100VFFJ
UPC
Product Length/Depth
76 mm
Product Height
139.7 mm
Product Width
76.2 mm
Product Weight
1.04 kg
Compliances
RoHS Compliant
Especificaciones del producto
Amperage Rating
100 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T298
Circuit breaker type
PD1 Global
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Voltage - max
600 Vac
Series
Power Defense
Terminals
Standard Line and Load
Frame
1
Class
Class A
Calibration
50C Calibration
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Switch off technique
Thermomagnetic
Interrupt rating range
100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @240V (IEC)
70 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC)
65 kAIC @480/277V (UL)
42 kAIC Icu @125 Vdc
42 kAIC Icu @250 Vdc
100 kAIC @240V (UL)