PDG14P0125TFFK
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 1, Four Pole (100% N), 125A, 100kA/480V, T-M (Fxd-Fxd) TU, Standard Terminals Line Only (PDG1X4T125)
Catalog Number
PDG14P0125TFFK
UPC
Product Length/Depth
75.95 mm
Product Height
139.7 mm
Product Width
101.6 mm
Product Weight
2.22 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
CSA
Especificaciones del producto
Amperage Rating
125 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T298
Circuit breaker type
PD1 Global
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Protection
100% neutral protection
Terminals
Standard Terminals Line Only
Frame
1
Interrupt rating
100 kAIC at 480 Vac
Switch off technique
Thermomagnetic
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
42 kAIC Icu @250 Vdc
35 kAIC @600 (UL/CSA)
200 kAIC Icu/ 150 kAIC Ics/ 440 kAIC Icm @240V (IEC)
100 kAIC @480V (UL)
42 kAIC Icu @125 Vdc
100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @380-415V (IEC)
200 kAIC @240V (UL)
Number of poles
Four-pole (100% N)