PDG64M2000P2MM
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 6, Four Pole (100% N), 2000A, 65kA/480V, PXR25 LSI w/ Modbus RTU and Relays, No Terminals (Metric Tapped Conductors)
General specifications
Product Name
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
Catalog Number
PDG64M2000P2MM
UPC
Product Length/Depth
247.7 mm
Product Height
406.4 mm
Product Width
508 mm
Product Weight
52.16 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
CCC Marked
UL 489
CSA
IEC 60947-2
Produktspesifikasjoner
Amperage Rating
2000 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T291
Circuit breaker type
PD6 Global
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Protection
100% neutral protection
Terminals
No Terminals
Frame
6
Class
Class A
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Rated operation voltage (Ue) at AC - max
600
Switch off technique
Electronic
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
70 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC)
15 kAIC Icu/ 7.5 kAIC Ics/ 31.5 kAIC Icm @690V (IEC)
50 kAIC Icu/ 30 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @240V (IEC)
50 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @440V (IEC)
65 kAIC @480/277V (UL)
100 kAIC @240V (UL)
30 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
35 kAIC @600/347V (UL)
Number of poles
Four-pole (100% N)