FEPC35A-32
Eaton Crouse-Hinds series Pauluhn EP globe and guard, Medium base, 50/60 Hz, Clear tempered glass globe, Cast copper-free alum guard, Compact fluorescent, Copper-free alum, CF max. lamp size, Ceiling mt, Shallow dome reflector, 120 Vac, 32W
General specifications
Product Name
Eaton Crouse-Hinds series Pauluhn EP globe and guard
Catalog Number
FEPC35A-32
UPC
Product Length/Depth
16.38 in
Product Height
12.5 in
Product Width
16.38 in
Product Weight
10.2 lb
Ürün teknik özellikleri
Area classification
Hazardous/Classified Locations
Standards type
NEC/CEC
NEC hazardous rating
Class I, Division 1
Class I, Division 2
NEMA Rating
4X
Ingress protection (IP) ratings
IP66
Base type
Medium
Globe color
Clear
Globe material
Tempered glass
Guard type
With cast guard
Guard material
Copper-free aluminum
Lamp type
Compact fluorescent
Material
Copper-free aluminum
Lamp size - max
CF
Reflector type
Shallow dome
Wattage
32W
Mounting Method
Ceiling
Frequency rating
50/60 Hz
Voltage rating
120 Vac