PDE23K0160TAAS
Eaton Moeller series Power Defense - Molded Case Circuit Breaker. Circuit breaker, 160A, 50kA, 3p, screw terminal, frame 2
General specifications
Product Name
Eaton Moeller series Power Defense molded case circuit-breaker
Catalog Number
PDE23K0160TAAS
EAN
Product Length/Depth
201 mm
Product Height
89 mm
Product Width
103 mm
Product Weight
2.646 kg
Compliances
RoHS conform
Certifications
IEC
IEC/EN 60947
Model Code
PDE23K0160TAAS
Ek Bilgiler
Functions
System and cable protection
Teslimat Programı
Amperage Rating
160 A
Circuit breaker frame type
PDE2
Features
Protection unit
Motor drive optional
Number of poles
Three-pole
Release system
Thermomagnetic release
Special features
Thermally and magnetically adjustable (calibrated at 40 °C)
Type
Circuit breaker
Tasarımın IEC/EN 61439 Standardına Uygun Olarak Doğrulanması
10.10 Temperature rise
10.11 Short-circuit rating
Is the panel builder's responsibility. The specifications for the switchgear must be observed.
10.12 Electromagnetic compatibility
10.13 Mechanical function
10.2.2 Corrosion resistance
Meets the product standard's requirements.
10.2.3.1 Verification of thermal stability of enclosures
10.2.3.2 Verification of resistance of insulating materials to normal heat
10.2.3.3 Resist. of insul. mat. to abnormal heat/fire by internal elect. effects
10.2.4 Resistance to ultra-violet (UV) radiation
10.2.5 Lifting
Does not apply, since the entire switchgear needs to be evaluated.
10.2.6 Mechanical impact
10.2.7 Inscriptions
10.3 Degree of protection of assemblies
10.4 Clearances and creepage distances
10.5 Protection against electric shock
10.6 Incorporation of switching devices and components
10.7 Internal electrical circuits and connections
Is the panel builder's responsibility.
10.8 Connections for external conductors
10.9.2 Power-frequency electric strength
10.9.3 Impulse withstand voltage
10.9.4 Testing of enclosures made of insulating material
Tasarımın IEC/EN 61439 Standardına Uygun Olarak Doğrulanması - Teknik Veriler
Ambient operating temperature - max
70 °C
Ambient storage temperature - max
70 °C
Ambient operating temperature - min
-20 °C
Ambient storage temperature - min
-20 °C
Technical data - electrical
Amperage Rating
160 A
Direction of incoming supply
Vertical and 90° in all directions
Electrical connection type of main circuit
Screw connection
Handle type
Rocker lever
Instantaneous current setting (Ii) - max
1280 A
Instantaneous current setting (Ii) - min
800 A
Number of operations per hour - max
120
Overload current setting (Ir) - max
160 A
Overload current setting (Ir) - min
128 A
Overvoltage category
III
Pollution degree
3
Rated current (Iu)
160 A
Rated impulse withstand voltage (Uimp) at auxiliary contacts
4000 V
Rated impulse withstand voltage (Uimp) at main contacts
8000 V
Rated insulation voltage (Ui)
800 V AC
Rated short-circuit breaking capacity Ics (IEC/EN 60947) at 230 V, 50/60 Hz
65 kA
Rated short-circuit breaking capacity Ics (IEC/EN 60947) at 400/415 V, 50/60 Hz
50 kA
Rated short-circuit breaking capacity Ics (IEC/EN 60947) at 440 V, 50/60 Hz
26 kA
Utilization category
A
Voltage rating
220 V - 440 V
Voltage rating (DC)
250 V
Technical data - mechanical
Degree of protection
IP2X
Lifespan, mechanical
20000 operations
Mounting Method
Complete device in housing
Fixed
DIN rail (top hat rail) mounting optional
Number of auxiliary contacts (change-over contacts)
Number of auxiliary contacts (normally closed contacts)
Number of auxiliary contacts (normally open contacts)
Position of connection for main current circuit
Front side
Special features