PDF33M0400P5DL
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Three Pole, 400A, 65kA/480V, PXR25 ARMS LSIG w/ Modbus RTU, CAM Link and Relays, Std Term Load Only (PDG3X3TA400)
Catalog Number
PDF33M0400P5DL
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Product Weight
5.92 kg
Amperage Rating
400 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T294
Circuit breaker type
PD3 Global (100% UL)
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Terminals
Standard Terminals Load Only
Frame
3
Class
Class A
Communication
Modbus RTU and CAM Link
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Rated operation voltage (Ue) at AC - max
690
Switch off technique
Electronic
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
100 kAIC @240V (UL)
22 kAIC Icu @250 Vdc