PDF33M0600E3MJ
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Three Pole, 600A, 65kA/480V, PXR20 LSIG w/ Modbus RTU and Relays, Std Line Load Term (PDG3X3TA630)
Catalog Number
PDF33M0600E3MJ
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Amperage Rating
600 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T285
Circuit breaker type
PD3 Global (100% UL)
Terminals
Standard Line and Load
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
100 kAIC @240V (UL)
22 kAIC Icu @250 Vdc
Number of poles
Three-pole
Trip rating
600 A