PDF34FH250P5MN
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Four Pole, 250A-High, 25kA/480V, PXR25 ARMS LSIG w/ Modbus RTU and Relays, No Terminals
Catalog Number
PDF34FH250P5MN
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
182.9 mm
Amperage Rating
250A High Override
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T294
Circuit breaker type
PD3 Global (100% UL)
Protection
100% neutral protection
Terminals
No Terminals
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
25 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
20 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
35 kAIC Icu/ 35 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @240V (IEC)
25 kAIC @480V (UL)
25 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @440V (IEC)
14 kAIC @600V (UL/CSA)
18 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 37.8 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
10 kAIC Icu @250 Vdc
25 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @380-415V (IEC)
35 kAIC @240V (UL)
Number of poles
Four-pole (100% N)