PDF34G0125P5ML
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Four Pole, 125A, 35kA/480V, PXR25 ARMS LSIG w/ Modbus RTU and Relays, Std Term Load Only (PDG3X4TA300)
Catalog Number
PDF34G0125P5ML
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
182.9 mm
Amperage Rating
125 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T294
Circuit breaker type
PD3 Global (100% UL)
Protection
100% neutral protection
Terminals
Standard Terminals Load Only
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
35 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
8 kAIC Icu/ 4 kAIC Ics/ 16.8 kAIC Icm @690V (IEC)
20 kAIC Icu/ 7.5 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
10 kAIC Icu @250 Vdc
36 kAIC Icu/ 36 kAIC Ics/ 75.6 kAIC Icm @380-415V (IEC)
18 kAIC @600V (UL/CSA)
65 kAIC @240V (UL)
30 kAIC Icu/ 22.5 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @440V (IEC)
25 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
35 kAIC @480V (UL)
55 kAIC Icu/ 55 kAIC Ics/ 121 kAIC Icm @240V (IEC)
Number of poles
Four-pole (100% N)