PDF34K0600P3MK
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Four Pole, 600A, 50kA/480V, PXR25 LSIG w/ Modbus RTU and Relays, Std Term Line Only (PDG3X4TA630)
Catalog Number
PDF34K0600P3MK
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
182.9 mm
Amperage Rating
600 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T293
Circuit breaker type
PD3 Global (100% UL)
Protection
100% neutral protection
Terminals
Standard Terminals Line Only
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
50 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
85 kAIC @240V (UL)
10 kAIC Icu @250 Vdc
Number of poles
Four-pole (100% N)