PDG32MH400E5ML
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 400A High Override, 65kA/480V, PXR20 ARMS LSIG w/ Modbus RTU and Relays, Standard Terminals Load Only (PDG3X2TA631)
Catalog Number
PDG32MH400E5ML
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Amperage Rating
400A High Override
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T286
Terminals
Standard Terminals Load Only
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
100 kAIC @240V (UL)
22 kAIC Icu @250 Vdc
Number of poles
Two-pole
Trip rating
400 A high override