PDG34P0125P2DL
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Four Pole, 125A, 100kA/480V, PXR25 LSI w/ Modbus RTU, CAM Link and Relays, Std Term Load Only (PDG3X4TA300)
Catalog Number
PDG34P0125P2DL
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
182.9 mm
Product Weight
7.68 kg
Amperage Rating
125 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T291
Protection
100% neutral protection
Terminals
Standard Terminals Load Only
Class A
Communication
Modbus RTU and CAM Link
Interrupt rating
100 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
22 kAIC Icu @250 Vdc
65 kAIC @600V (UL/CSA)
100 kAIC @480V (UL)
100 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @440V (IEC)
100 kAIC Icu/ 70 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @380-415V (IEC)
200 kAIC @240V (UL)
200 kAIC Icu/ 150 kAIC Ics/ 440 kAIC Icm @240V (IEC)
20 kAIC Icu/ 10 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @690V (IEC)
40 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 84 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
85 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
Number of poles
Four-pole (100% N)