TBC63M100
Eaton Bussmann series low voltage british standard fuse, 63 A, AC 415 V, DC 250 V, 27 x 129 mm, gM
General specifications
Product Name
Eaton Bussmann series low voltage british standard fuse
Catalog Number
TBC63M100
EAN
Product Length/Depth
221 mm
Product Height
54 mm
Product Width
134 mm
Product Weight
91.15 g
Compliances
CE Marked
RoHS Compliant
Certifications
BS88
IEC 60269
EAC
Ürün teknik özellikleri
Amperage Rating
63 A
Fitted with:
Centre bolted tags
Current type
AC/DC
Mounting dimension
M8
Center-to-center distance of connections
111 mm
Breaking capacity
80 kA
Rated switching capacity
80 kA
Motor current rating
63M100
Rated voltage AC
415 V
Rated voltage DC
250 V
Class
Class gM
Fuse type
TBC
Utilization category
gM (motor protection)
Color
None
Interrupt rating
80 kAIC
Fuse indicator
None
Insulated metal gripping lugs (IMGL)
No
Connection
111 mm fixing centre
Construction
BS88
Construction size
Other
Fuse shape
Center bolted tags
Voltage type
AC/DC
Voltage rating
415 V