PDF53N0800P5MN
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated 100% UL, Frame 5, Three Pole, 800A, 85kA/480V, PXR25 ARMS LSIG w/ Modbus RTU and Relays, No Terminals
Catalog Number
PDF53N0800P5MN
UPC
Product Length/Depth
139.7 mm
Product Height
406.4 mm
Product Width
209.5 mm
Product Weight
21.32 kg
CCC Marked
Product specifications
Amperage Rating
800 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T294
Circuit breaker type
PD5 Global (100% UL)
Terminals
No Terminals
Frame
5
Class
Class A
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
85 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
150 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 330 kAIC Icm @240V (IEC)
65 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 143 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
70 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @440V (IEC)
150 kAIC @240V (UL)
35 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
70 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC)
85 kAIC @480/277V (UL)
20 kAIC Icu/ 10 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @690V (IEC)