HCM0503V2-3R3-R
IND MP 3.3uH 6.5A molded 2 PADS SMT
General specifications
Product Name
Eaton HCM0503V2 inductor
Catalog Number
HCM0503V2-3R3-R
UPC
Product Length/Depth
5.4 mm
Product Height
2.8 mm
Product Width
5.2 mm
Product Weight
0.35 g
Compliances
RoHS Compliant
Technické údaje produktu
Type
Inductor
Mounting
SMT
IRMS
4.7 A
ISAT
6.5 A
Package Quantity
2000
Material
Alloy powder
Automotive grade
No
Frequency rating
Up to 1 MHz
Contact configuration
Two-pin
Temperature rating
-55 to 125 °C
Resistance
38.0 mΩ
Size
5.7x5.4x3.0mm
Terminals
2 Pins