KW-5R5C684H-R
Eaton KW supercapacitor, 5.5 V, Cylindrical, Capacitance 0.68F, Short lead
General specifications
Product Name
Eaton KW coin cell supercapacitors
Catalog Number
KW-5R5C684H-R
UPC
Product Height
8.85 mm
Product Weight
10.2 g
Compliances
RoHS Compliant
Technické údaje produktu
Special features
Short lead
Packing
Tray
Contact configuration
Cylindrical
Terminals
Through hole
Shape
Round
DC equivalent series resistance (ESR)
30 Ω
Operating temperature range
-40 °C to +85 °C
Series
KW
Max voltage
5.5 V
Capacitance
0.68 F
Energy
10.3 J
Power
0.1 W
Peak current (1 sec)
0.1 A
Capacitance end of life rating
70%
ESR end of life rating
200%