M0810-2R5105-R
Eaton M supercapacitor, 2.5 V, 1 F, 0.25 Ω, CYLINDRICAL
General specifications
Product Name
Eaton M cylindrical cell supercapacitor
Catalog Number
M0810-2R5105-R
UPC
Product Height
13.5 mm
Product Weight
1.2 g
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL Recognized
Technické údaje produktu
Packing
Bulk
Contact configuration
Vertical
Size
8 x 13 mm
Terminals
Through hole
Shape
Cylindrical
DC equivalent series resistance (ESR)
0.25 Ω
Operating temperature range
-40 °C to +60 °C
Series
M
Max voltage
2.5 V
Capacitance
1 F
Leakage
0 µA
Thermal resistance
120 °C/W
Energy
3.1 J
Power
3 W
Peak current (1 sec)
1 A
Continuous current (15 °C rise)
0.7 A
Capacitance end of life rating
70%
ESR end of life rating
200%