PHV-5R4H255-R
Eaton PHV supercapacitor, 5.4 V, 2.5 F, 0.08 Ω, Horizontal Pack
Vispārējā informācija
Product Name
Eaton PHV cylindrical cell supercapacitor pack
Catalog Number
PHV-5R4H255-R
UPC
Product Length/Depth
23 mm
Product Height
11 mm
Product Width
21.3 mm
Product Weight
4.5 g
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL Recognized
Produkta specifikācijas
Packing
Bulk
Contact configuration
Horizontal
Size
22.5 x 20.8 x 10.5 mm
Terminals
Through hole
Shape
Rectangular
DC equivalent series resistance (ESR)
0.08 Ω
Operating temperature range
-40 °C to +65 °C
Series
PHV
Max voltage
5.4 V
Capacitance
2.5 F
Leakage
24 µA
Energy
36.5 J
Power
91 W
Peak current (1 sec)
5.6 A
Capacitance end of life rating
70%
ESR end of life rating
200%