XB3560-2R5407-R
Eaton XB Supercapacitor, Capacitance 400 F, 2.5 V, 4.5 mW, Snap In
Vispārējā informācija
Product Name
Eaton XB medium and large cells supercapacitor
Catalog Number
XB3560-2R5407-R
UPC
Product Height
63 mm
Product Weight
80 g
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL Recognized
UL 810
Produkta specifikācijas
Type
Single cell snap-in
Packing
Bulk
Size
35 x 60 mm
Terminals
Snap In
Shape
Cylindrical
DC equivalent series resistance (ESR)
4.5 mΩ
Operating temperature range
-25 °C to +70 °C
Series
XB
Max voltage
2.5 V
Capacitance
400 F
Leakage
450 µA
Thermal resistance
7 °C/W
Energy
1250 J
Power
350 W
Peak current (1 sec)
178.6 A
Continuous current (15 °C rise)
19 A
Capacitance end of life rating
80%
ESR end of life rating
200%