AH4100P7W
Eaton Arrow Hart pin and sleeve plug, IP69K Rated, #4 -1/0 AWG, #12 - #16 AWG (pilot), 100A, 3Ø 480V, Back wire, Red, Nickel plated brass, IP67, Nylon, 3-pole, 4-wire, 0.97-1.94in (2.46-5.00cm), Male, 20 HP, Nylon, 3PH
General specifications
Product Name
Eaton Arrow Hart pin and sleeve plug
Catalog Number
AH4100P7W
UPC
Product Length/Depth
13.375 in
Product Height
5.625 in
Product Width
5.5 in
Product Weight
3.15 lb
Certifications
cRUus
Specyfikacje produktu
Special features
IP69K Rated
Type
Plug
Amperage Rating
100A
Voltage rating
3Ø 480 V
Contact material
Nickel plated brass
Application
Industrial, food and beverage, wastewater treatment
Device grade
Extra Heavy-Duty
Wiring method
Back wire
Number of wires
4
Grounding
Four-wire
Number of poles
Three-pole
Cord diameter
0.97-1.94in (2.46-5.00cm)
Phase
Three-phase
Environmental resistance
IP67
IP69K
Color
Red
Gender
Male
Horsepower
20 hp
Allowable wire size
#4 -1/0 AWG, #12 - #16 AWG (pilot)